تملک ۶ واحد از املاک محدوده خانه ستارخان
تملک ۶ واحد از املاک محدوده خانه ستارخان

تبریز- پایگاه خبری بامدادفردا- شهردار تبریز با اشاره به تملک ۶ واحد از مجموع هشت واحد ملکی پیرامون خانه تاریخی ستارخان سردار ملی گفت: با تکمیل تملک و تخریب واحدهای مسکونی پیرامون، مجموعه تاریخی گردشگری جدیدی تحت عنوان «باغ موزه ستارخان» در این محل احداث می‌شود.

یعقوب هوشیار در جمع خبرنگاران افزود: ۱۳ واحد مسکونی در فاز اول پروژه احیای خانه تاریخی «ستارخان» وجود داشت که با برنامه‌ریزی انجام شده آن را به هشت واحد تقلیل دادیم تا مسیر دسترسی به خیابان اصلی باز باشد.

وی افزود: از این هشت ملک، ۶ واحد تملک و کار پرداخت غرامت برای تخریب آنها نیز آغاز و سه واحد از آن تخریب شده است.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: ۲ واحد مسکونی باقیمانده نیز در آستانه توافق قرار دارد که مطابق برنامه‌ریزی قبلی تا یک ماه آینده با تأمین اعتبار هشت میلیارد تومانی تملک آنها نیز صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: طرح مطالعاتی این باغ‌موزه با همکاری دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و معاونت شهرسازی شهرداری تبریز تدوین شده است که پس از اتمام تملک واحدهای مسکونی پیرامونی، اجرایی خواهد شد.

هوشیار تصریح کرد: تلاش داریم در بودجه‌ریزی سال آینده ردیف ویژه‌ای برای این موضوع پیش‌بینی کنیم که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در منطقه، قطب جدید گردشگری شهر تبریز نیز باشد.

وی اضافه کرد: تملک واحدهای مسکونی پیرامون خانه ستارخان، حفظ درختان موجود و احداث فضای سبز جدید، تأمین روشنایی محل، برنامه‌های مدیریت شهری برای باغ‌موزه ستارخان هستند.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد:خانه‌های تاریخی هویت و دایره‌المعارف اجتماعی کهن‌شهر تبریز در سده‌های گذشته است که مدیریت شهری در راستای حفظ و نگهداشت این میراث تاریخی و فرهنگی اقدام به تملک، مرمت و نگهداشت آنان کرده است.

وی یادآور شد: مدیریت شهری تبریز خود را در قبال حفظ و نگهداشت میراث فرهنگی و تاریخی شهر مسئول دانسته و از این رو با تملک و مرمت خانه‌های تاریخی شهر، آنها را بری بازدید عموم شهروندان آماده می‌کند.

خانه علی مسیو، خانه ختائی، خانه کلکته‌چی، خانه نیکدل، خانه استاد شهریار، عمارت ساعت و چندین مجموعه تاریخی و فرهنگی شهر در مالکیت شهرداری تبریز است.

شهرداری منطقه ۲ تبریز شهریور ماه پارسال اعلام کرد که ۲۵ میلیارد تومان برای آزادسازی و تملک خانه‌های اطراف خانه تاریخی ستارخان سردار ملی هزینه شده است.

همچنین برای تملک باغ قدیمی مجاور خانه تاریخی ستارخان نیز که ۱۴ هزار مترمربع مساحت دارد، افزون بر ۱۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

خانه تاریخی ستارخان سردار ملی مربوط به دوره پهلوی است و در خیابان شمس تبریزی، کوی امیرخیز، کوچه ستارخان غربی، کاشی ۲۱ واقع شده است که در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؛ این خانه بخش کوچکی از خانه تاریخی سردار ملی ایرانیان در انقلاب مشروطه است که ۱۱۱ سال قبل توسط روس های تزاری با دینامیت منفجر شد.

ستارخان قراچه‌داغی (۲۸ مهر ۱۲۴۵ –۲۵ آبان ۱۲۹۳) از سرداران جنبش مشروطه ایران ملقب به «سردار ملی» است که در برابر نیروهای دولتی ضد مشروطه در تبریز ایستاد.