تولید ناخالص داخلی آذربایجان شرقی مثبت شد
تولید ناخالص داخلی آذربایجان شرقی مثبت شد

تبریز- پایگاه خبری بامدادفردا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: با تلاش دستگاه‌های اجرایی استان در پنج ماهه سال جاری، در پروژه های مرتبط با رشد هشت درصدی، رشد تولید ناخالص داخلی استان مثبت بوده است.

محمد فرشکاران روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به مزیت های اقتصادی آذربایجان شرقی اظهار کرد: توجه به ایجاد بازارهای استان با کشورهای همسایه در جهت خروج از رکود واحدهای تولیدی و بازآوری ارزش افزوده و با تلاش دستگاه های اجرایی استانمستقر در این خطه در پنج ماهه سال جاری، در طرح های مرتبط با رشد هشت درصدی، رشد تولید ناخالص داخلی استان مثبت بوده است.

فرشکاران یادآور شد: میزان رشد تولید ناخالص داخلی آذربایجان شرقی در این مدت که با تلاش و کوشش جهادی استاندار و تیم مدیریتی استان محقق شده، نشان دهنده مسیر صحیح حرکت های توسعه ای استان بوده و به حول و قوه الهی به توسعه پایدار، افزایش ثروت و درآمد سرانه استان منتهی خواهد شد.

وی همچنین گفت: بارزترین ویژگی اقتصاد استان تکیه بر توانمندی ها و فعالیت های موثر بخش خصوصی است که هر موقع در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی ورود پیدا کرده اند، بسیاری از مشکلات رفع شده است.

وی افزود: اینجا دیار مردمان غیور، سخت کوش، کارآفرین و اقتصادی است که در طول تاریخ آذربایجان را تبدیل به قطب و مرکز صنعت و تجارت ایران زمین و فراتر از آن کشورهای همسایه کرده اند.

فرشکاران اظهار کرد: اگر استراتژی حین عملیات داشته باشیم و با بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع موجود بهره وری را ارتقاء دهیم، آذربایجان شرقی در سه سال آینده می تواند تبدیل به بهشت سرمایه گذاری کشور شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی بر ضرورت هدف‌گذاری نرخ رشد اقتصادی استان و تحقق آن از طریق بهره‌وری و تامین منابع مالی پایدار، ایجاد اشتغال، توسعه تولید دانش بنیان، تکمیل زنجیره تولید، عدالت اجتماعی و برابری، فعالسازی واحدهای تولیدی، توجه به آمایش سرزمین و توسعه صادرات تاکید کرد.

وی اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته برنامه‌ریزی، هماهنگی و به ویژه پیگیری های لازم جهت افزایش درصد اعتبارات استان و دریافت سهم حقه آذربایجان شرقی از سبد بودجه کشور آن گونه که باید و شاید، انجام نگرفته و روند اجرای پروژه های مهم و استراتژیک استان در بخش هایی مثل آب و راه خیلی طولانی شده است.

فرشکاران ادامه داد: در این مدت به دلیل عدم پیگیری جذب اعتبارات پروژه‌های ملی، اعتبار برخی از ردیف ها در قانون بودجه طی چند سال با روند کاهشی روبرو و در نهایت حذف شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در عین حال خاطرنشان ساخت: مدیریت ارشد استان و بویژه شخص استاندار نهایت تلاش و پیگیری های لازم را در جهت جبران کم کاری های گذشته انجام می دهند تا با حل گام به گام مشکلات، وضعیت شاخص های کلان اقتصادی بهبود یابد و مسیر توسعه استان هموارتر شود.